Hory
Skialpinizmus
Treky & Výstupy
Okolo Annapurny
Okolo Mont Blancu
 -- Úvodom
 -- Prvé dni ...
 -- Druhé dni ...
 -- MB vs AP
Francúzsko  Švajčiarsko  Taliansko     Okolo Mont Blancu   >>   Mont Blanc versus Annapurna

Počas túry často krát myslím na trek okolo Annapurny a rôzne miesta sa mi asociujú s tým čo mám možnosť vidieť teraz.
Mont Blanc svojou výškou a rozlohou, Annapurne konkurovať nemôže. Aj napriek tomu, keby sa ma niekto spýtal, ktorý trek považujem za fyzicky náročnejší, spomenul by som Mont Blanc. Možno preto, že mám o 4 roky viac a možno preto, že ho mám ešte v čerstvej pamäti. V každom prípade na tejto túre sme každý deň vystúpili do nejakého sedla, po čom nasledoval zostup do doliny. Cesta hore je fajn ale tie neustále zostupy s plným batohom sú nepríjemné.

Na Annapurne, prvú časť treku postupne stúpate do sedla Thorung La a druhá polovica je o zostupe. Pokiaľ ide o rozmanitosť, tak to jednoznačne víťazí Annapurna. Cestou prechádzate jednotlivé vegetačné pásma, od tropických banánovníkov cez ihličnaté lesy, do krajiny večného ľadu. Kultúrne rozmanitosti dotvára hinduizmus v nížinách a budhizmus na vysokohorských pláňach.
Na druhej strane TMB prechádza tromi krajinami, a tak máte možnosť rozlišovať a porovnávať: správanie a zvyky ľudí, ich prístup k ochrane prírody, značenie horských chodníkov a gastronómiu.

Obe túry vám poskytnú množstvo krásnych výhľadov ale najmä radosť z pohybu v prekrásnej prírode. Postupne objavujete čo vaše telo znesie, a batoh sa po pár dňoch stane len ďalšou časťou tela. Ak máte viac voľna tak odporúčam Annapurnu. Alpy sú však ľahšie dostupné, túra je menej náročná na čas, a dá sa spojiť s výstupom na Mont Blanc.


- pridané 23 Novembra 2008 o 23:46:20 -
... anywhere I roam where I lay my head is home