Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
 -- Hurá do sveta
 -- Novinky zo sveta
Kolumbia
Venezuela     Kolumbia     Naša Amerika >> Hurá do sveta

Trnky vo Venezuele a Kolumbii, Apríl - Máj 2007

- aktuálne novinky -    |    - nechajte nám odkaz -

Prešli už dva roky od mojej poslednej cesty do Nového sveta, a tak ako Kolumbus posilnený úspechmi z prvej výpravy, vydávam sa na ďalšiu. Tentokrát spolu s Majkou a do krajiny, ktorá vďačí za svoje meno práve Kolumbusovi - Kolumbia. Ešte predtým, nás caká mýtický svet stolových hôr, v krajine kde pôvodný obyvatelia stavali svoje chatrče na koloch. To španielskym dobyvateľom pripomenulo talianske mesto Benátky - Venézia a krajinu začali nazývať Venezuela.

Oblasť stolových hôr je našim prvým cieľom.
Mnohým sa pri pojme stolová hora vybavia prehistorické zvieratá z románu Stratený svet. Iným úspechy Slovenských horolezcov (prvovýstup na stolovú horu Auyan Tepui), speleológov (objavenie rozľahlých jaskýň vo vnútry stolových hôr) a filmárov. Film Paľa Barabáša Amazonia Vertical je vo Venezuele považovaný za jednu z najlepšich prezentácií krajiny.

Trnky Naše kroky smeruju k stolovej hore - Roraima, ktorú sa pokúsime zdolať. Potom sa chystáme užiť trochu karibského slnka, a postupne popri pobreží prejsť do Kolumbie.
Na začiatok toľko. Majka predávam Ti slovo.

Na túto cestu sa vyberám aj ja vedúca. :-), ja ako menej organizovaný člen zájazdu vám budem prinášať amatérsky pohľad na celú vec a moje vstupy Vás asi nepoučia no verím, že sa aspoň trošku pousmejete na našich zážitkoch a skúsenostiach.

Na výlet sa pomaly dosť nedbalo pripravujem. Moje posledné zistenie bolo že obuvníci v Bratislave rezignovali na skutočné opravovanie obuvi a keďže je teraz opätková sezóna odmietli nám opraviť naše trekkovacie topánky. No nič berieme čo máme.

Keďže verím na malé očakávania a veľké zážitky odmietam si pred nastúpením do lietadla študovať cestovateľskú "bibliu" Lonely Planet a len malými vstupmi korigujem bez akejkoľvek znalosti náš plán. Mám jednoduchý cieľ: Vystúpiť na stolovú horu, okúpať sa na krásnych plážach, vypiť si dobrú kávičku a pokecať s miestnymi čo a jak. Uvedomiť si "Kde je sever" a navštíviť našu kamošku Vafku.

Asi pred týždňom som si začala osviežovať moju španielčinu, tak po 15 minútach ma to prešlo a tak očakávam ťažkosti v komunikácii. No čo aspoň sa lokálny nasmejú. V každom prípade okrem naštudovania literatúry plánujem v lietadle aj malý jazykový rýchlokurz. Reálne to však vidím tak že budem celý čas spať ... no aspoň mám plán ... Vladko hovorí že je to veľmi dôležité ...

Čo sa týka horúčkovitých nákupov, tak mám novú teóriu vrelo odporúčam, chcem si zabaliť všetky veci čo sa už dávno chystám vyhodiť, na dovolenke ich zašpiním a keďže sa mi nebude chcieť prať, tak sa už teraz teším že môj ruksak bude stále ľahší a ľahší. Mám radosť dobre som si to vymyslela.

To je zatiaľ z mojej strany všetko, zajtra ráno ešte fičím do práce a poobede už idem baliť veci na výlet, začínam sa tešiť

Majka

... anywhere I roam where I lay my head is home