Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
 -- Ako sa to začalo
 -- Vancouver
 -- Jasper & Banff
 -- Calgary
 -- Späť do Seattlu
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
     Vtedy v Kanade 2001    >> Ako sa to začalo

Naše putovanie po Kanade - Britská Columbia + Alberta, 2-9 october 2001

Popis tejto cesty som mal zverejnený na webe už dávnejšie, nič som nemenil a uvádzam v pôvodnom znení ... s titulkami :)

Trasa našej cesty. Všetkým ktorý sa nejakým záhadným spôsobom doklikali až sem chcem povedať, že toto je prvý raz čo sa pokušam opísať svoje cestovateľské zážitky a v slovenčine som tiež nikdy moc dobrý nebol. Otázka je v čom som bol. Tento výlet som podnikol spolu s Ing. Petrom Babincom alias Petrouš. Pochádza zo Zlína ale študoval chemiku na VUT v Prahe a už tam viac menej zostal. Čo robí momentálne? Kto ho pozná neuverí vraj pracuje ... a popri tom počíta prachy.

Pre lepšiu orientáciu kde to vlastne sme, tu je mapa celej Kanady.

Všetko sa to vlastne začalo v lete 2000 , keď som bol prvý krát v Spojených štátoch a tam som spoznal Petra. Pracovali sme spolu v Mount Rainier national park. Tento park sa nachádza v štáte Washington asi 100 km južne od Seattlu. Je to jeden z najstarších národných parkov v USA. Vrchol podľa ktorého je pomenovaný je najvyšší v tomto štáte a desiatym najvyšším v USA (nadmorská výška 4392 m ).

Mount Rainier z Pinnecle Peak Odmakali sme si to v dishwashingu a pretože sa nám práca veľmi "páčila" vrátili sme sa další rok na to isté miesto . Keďže sme si celkom "padli do oka" a naše kontrakty končili v rovnaký čas rozhodli sme sa že by sme mohli po skončení práce spolu podniknúť nejaký výlet. Sprvoti sme o Kanade veľmi nerozmýšľali ale chceli sme si pozrieť juh USA vzhľadom nato, že sme neuvažovali o kúpe auta ako to robí väčšina ľudí ale chceli sme si auto len požičať začali sme sa niekedy na konci augusta obzerať po nejakých požičovniach. Všetko bolo OK až do okamžiku keď sme sa dozvedeli poplatok ktorý sa platí za to, že vrátiš auto v inom meste ako ho požičiavaš. To nás dosť zarazilo.
( Po 11. septembri 2001 už väčšina požičovní zmenila svoju politiku čo sa tohto týka a je možné si auto požičať za cenu len o niečo vyššiu ako je sadzba na jeden deň ak auto vraciate na tom istom mieste. Po zvážení iných alternatív sme si povedali, čo takto skúsiť Kanadu a tak sme si zistili podmienky udelenia víz pre študentov s J1 vízami a vybrali sme sa na ambasádu. Bolo to veľmi rýchle a už za tri hodinky sme si vykračovali po Seattli s vízami vo vreckách. Potom nám už zostávalo len naplánovať cestu.Jasným cieľom boli Kanadské Rockies a to hlavne národné parky Jasper a Banff.
( V Rockies sa tiež nachádzajú parky Yoho a Kootenay tie sme pre nedostatok času nenavštívili. )

Tu je v stručnosti náš plán.
Prvou zástavkou bude mesto Vancouver potom sa pohneme na severovýchod smerom na Whistler z Whistleru bez nejakých väčších zástavok rovno do Jasperu nasleduje Banff a potom Calgary. Z Calgary smerom na juh k americkej hranici .To na ktorom mieste prekročíme hranicu sme sa rozhodli až neskôr . Späť do Seattlu.

tak čo ideme ďalej ...
... anywhere I roam where I lay my head is home