Hory
Skialpinizmus
Treky & Výstupy
Okolo Annapurny
Okolo Mont Blancu
 -- Úvodom
 -- Prvé dni ...
 -- Druhé dni ...
 -- MB vs AP
Francúzsko  Švajčiarsko  Taliansko     Okolo Mont Blancu   >>   Krátky úvod

Majka Mountaineering opäť v akcii, 15 - 23 Júl 2008

V roku 2004 sa nám s Majkou podarilo spraviť okruh okolo Annapurny. Tento rok sme sa rozhodli podniknúť niečo podobné v Európe. Vybrali sme sa na pomedzie Francúzka, Talianska a Švajčiarska do oblasti, kde sa nad všetkým ostatným vypína Mont Blanc.
Našim cieľom je, obzrieť si tohto statného obra z každej strany a tak sa vydávame na trasu označovanú ako TMB - Tour du Mont Blanc. Čaká na nás približne 160 kilometrov a prechod cez 8 horských sediel. Najvyššie z nich, má výšku ako náš Gerlach.
Predtým ako vyrazíme musíme rozlúsknuť posledný oriešok. A to, či budeme prespávať v stane alebo sa necháme hýčkať útulnosťou a pohostinnosťou Alpských chát. Voľba padla na stan, ale po dvoch dňoch chodenia so "Stanom" sme sa rozhodli nechať ho aj s karimatkami v údolí. Ceny za spoločné izby na chatách sú porovnateľné s cenami u nás (300 - 400 Sk/noc), a tak sme to so stanom vzdali.
Ubytovanie je dobré vopred rezervovať. My sme si vždy ráno určili pokiaľ chceme ten deň dôjsť, a cinkli na vyhliadnutú chatu. Strava na horských chatách prestavuje 4 hviezdičkové trojchodové menu, za ktoré aj príslušne zaplatíte. Aby sme neprišli o tento kulinársky zážitok rozhodli sme sa využiť tento luxus aspoň raz v každej z 3 krajín. Inak sme si zásoby nosili so sebou a priebežne ich dopĺňali počas zostupu do obývaných údolí.
Masív Mont Blancu od chaty Flegere.

TMB prechádza cez 3 krajiny, a neoficiálne oficiálnym jazykom Mont Blancu je Francúzština. Na talianskej strane pravdaže uspejete aj s Taliančinou ale nám dvom ani tá moc nejde. Tak sme sa to snažili zachrániť Španielčinou, ale zvyčajne to k tiež k ničomu neviedlo. Ak nám aj rozumeli tak odpovedali vo svojom jazyku. V niektorých chvíľach som bol z toho hatlania románskych jazykov poriadne dopletený. Pri úvodnom balení sa nám zdal slovník ťažký, a nevzali sme ho. Spoliehali sme sa na malý slovník v knižnom sprievodcovi. Až počas cesty sme ale zistili, že sú tam len výrazy ktoré majú niečo spoločné s horami. Tak sme síce vedeli ako sa povie cepín po francúzsky, ale napríklad: prosím, sme v ňom márne hľadali ...

načim, nám aj vyraziť

Viac info.
OHM-CHAMONIX.COM - Horské chaty na trase
WIKIPEDIA.ORG - Fakty a detaily
CHAMONIX.COM - Ako bude v Chamonix
NATIONAL-GEOGRAPHIC.CZ - Iný na TMB
ULTRATRAILMB.COM - Ultra maratón


- pridané 17 Novembra 2008 o 16:09:43 -
... anywhere I roam where I lay my head is home