Hory
Skialpinizmus
Treky & Výstupy
Okolo Annapurny
 -- Úvodom
 -- Výbavička
 -- Prvé dni ...
 -- Druhé dni ...
 -- Ide sa hore ...
 -- Klesáme ...
Okolo Mont Blancu
     Trek Okolo Annapurny 2004    >> Druhé dni ...

7 marec 2004, Dharapani 1880m - Chame 2620m
Darí sa nám a po našich tradičných vajíčkach s tibetským chlebom sme už o ôsmej hotoví vyraziť. Sme z toho celkom natešení ale po pár metroch nás zastavujú na check poste a to nás pribrzdí.

Cesta v okolí Bagarchhap je príjemná. Bagarchhap je smutne známy tragédiou z 95 roku, keď tu pri masívnom nočnom zosuve pôdy zahynulo spolu s domácimi aj niekoľko turistov. Krajina čoraz viac pripomína Tatranskú klasiku. Stúpame každým dňom vyššie a je to aj poznať. Banánovníky a rododendrony striedajú borovicové lesy, vymizli terasovité ryžové políčka a dedinky začínajú mať viac tibetský charakter. Hinduizmus strieda budhizmus.
Dominik to tu už raz pred pár rokmi prešiel a hovorí, že lesy v okolí dedín hodne poredli. Hold turizmus si pýta svoju daň. Výrástlo veľké množstvo nových ubytovní a drevo je potrebné aj na varenie a kúrenie. Začínajú sa objavovať takzvané "eko lodge" - kúria a varia na keroséne.

Stará Braga.

Ranný vietor ustal, vyšlo slnko a je veľmi príjemne. Šľapeme len v tričku. Cesta je krásna a okolo obeda prechádzame cez Lata Marang. Dávame pauzu a ládujeme sa trekkers fuelom. Dnes chceme až do Chame, čo je väčšia dedinka a nájdete tu aj banku, nemocnicu a podobné veci, pravdaže na nepálsky spôsob. Už pred príchodom do Chame sa nám v diaľke odhaľuje masív Annapurny II. Dorazili sme okolo štvrtej a berieme ubytko za 70 NRs. Na večeri nás bolo viac tak nám domáca aj zakúrila v piecke, okolo ktorej sme sa všetci zhrčili. Je spln, krásna jasná noc, obloha plná hviezd a okolo samé hory. Čo je horšie ... začína byť aj zima.
... Ej či nám tu zima bude ... lindaj lindaj lindajdaj ...

8 marec 2004, Chame 2620m - Pisang 3130m
Je poznať, že už začíname naberať serióznu výšku. Noci sú chladnejšie, stromy ubúdajú a aj mapa hovorí, že sa pomaly blížime k trom tisícom. Čaká nás úsek cesty do Manangu, ktorý sa vyznačuje najkrajšími výhľadmi z celého treku. Výhľady na hlavné vrcholy masívu, ako Lamjung Himal 6932m, Annapurna II 7939m, Annapurna III 7555m, Annapurna IV 7525m sú neopísateľné.

Annapurna II z horného Pisangu.

Ráno sme trochu zaspali. Vstávame po siedmej, rýchlo balíme, dávame raňajky a vyrážame. Počasie nám praje a okolité hory môžeme obdivovať v plnej kráse. Cesta vedie hlbokým údolím rieky cez borovicové lesy. V Chame sa stretlo viacero skupín a neustále niekoho stretávame. S viacerými sa už dobre poznáme a dáva sa dokopy skupina, ktorá to už spolu potiahne až k vrcholu. Rýchlo sa ísť nedá. Človek sa neustále zastavuje a obdivuje tú krásu. Míňame Bhratang a prechádzame okolo ohromnej skalnej platne označovanej ako "Great Wall of Pisang" . Pre ľudí z oblasti Gurung je to vstupná brána do zeme mŕtvych. V malej usadlosti Dhukure Pokhari, do ktorej sme dorazili po prudkom, ale krátkom stúpaní, kupujeme "švajčiarku" a ideme ďalej cez malebnú kotlinu. Ani nebadáte, že stúpate, len keď sa otočíte vidíte, že ste opäť o niečo vyššie. Ak máte čas a dobré počasie určite tento posledný úsek pred Pisangom choďte čo možno najpomalšie ... krásna pohoda.

Pisang sa delí na horný a dolný. Dolný Pisang, dá sa povedať nový, je hlavne zhluk novopostavených ubytovní a horný Pisang je stará dedina, ktorá tu stojí stáročia a za tie roky sa veľmi nezmenila. My sme ostali v dolnom, ale keby som to šiel znova, určite sa rozhodnem prespať v starej dedine. Nachádza sa tam budhistický chrám a celé miesto má neopakovateľnú atmosféru. Je tam síce len jedna ubytovňa a o komforte nemôže byť veľmi reč, ale Annapurnu II máte ako na dlani ... musí to byť nádherné, zaspávať a zobúdzať sa s takým výhľadom.

Bée bé ... Pani Maya, hotel Maya, moja Maja.

Ďalšia vec, čo hovorí za jarný termín tejto túry, sú mláďatá. Či už kozičky, ovečky, kuriatka ... sú všade okolo a dodávajú tej drsnej kráse hôr niečo jemné a nežné. Tu v Pisangu prechádzame okolo staršieho domu a počujeme odniekiaľ békať kozy, ale nikde ich nevidíme. Objavujeme ich na plochej streche domu. Ako sa tam dostali ... nevieme, ale boli fakt dobré.
No, a kde sme sa ubytovali my, tak isto ako v Chame ... jasné, že v hoteli MAYA. Fajn izby, dobrá kuchyňa a príjemná pani.

9 marec 2004, Pisang 3130m - Braga 3480m
Denné etapy sú už kratšie. Dôležité je dobre sa aklimatizovať. Nadmorská výška narastá a náš dnešný cieľ je už skoro vo výške 3500 metrov nad morom. Krátko za Pisangom sa začína suchá oblasť, označovaná aj ako vysokohorská púšť. Tu už ťažko niečo veľké dopestovať a pôvodní obyvatelia žijú najmä z chovu koňí, yakov a kôz.

Hongde. Za Hongde. Braga gompa.

Máme čas, ideme pomaly. Po hodinke sa nám naskytá nádherný výhľad na celú oblasť. V diaľke vidíme Hongde s jeho pristávacou dráhou a práve aj niečo prilieta. Tak tak, pokrok nezastavíš ani v takom odľahlom kuse sveta. Stromov ubudlo, krajine dominujú trsy suchej trávy a zakrpatené kroviny. Malé políčka po zime ešte neobrobené a naokolo pobehujúce kone nás doprevádzajú až do Bragy.

ceny v NRs Ghani Jagat Dharapani Chame Pisang
Boiled eggs 40 45 50 50 70
Milk Coffe 25 30 33 35 45
Potatoes Veg/Egg 95 95 95 105 105
Fried Rice Veg/Egg 95 100 110 120 130
Tibetan bread 40 45 50 60 70


Prechádzame okolo starobylej gompy a na chvíľu sa zastavujeme pred hotelíkom s krásnym dreveným vyrezávaním. Vonku sedí sympatická staršia pani, usmieva sa na nás a štrikuje. Zdravíme ju a pokračujeme ďalej. Páči sa nám tu. Prichádzame na koniec dedinky a Manang máme na dohľad. Je to na nejakú polhodinku cesty. Zastavujeme sa a vraciame späť k tomu malebnému hotelíku. Je rozhodnuté, ostávame tu.

Manang je centrom kraja a väčšina turistov ostáva na noc tam. Sú tam rôzne možnosti vyžitia a časté sú aj premietania filmov s horskou tématikou. Tiež môžete ísť na besedu s doktorom, kde sa rozoberajú zdravotné ťažkosti spôsobené vysokou nadmorskou výškou.

Je ešte len krátko popoludní, tak sme sa vybrali do Manangu po vodu a odtiaľ na Glacier view point - 3800 m. Počas cesty hore sme mali možnosť pozorovať troch himaláyskych griffonov (niečo ako náš orol), ktorí krúžili blízko nás. V New Yak hotel sme jediní hostia a dlho do noci debatujeme s domácimi.
... anywhere I roam where I lay my head is home