Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
 -- Cieľ cesty ...
 -- Kávička
 -- Medelín
Kolumbia     Kolumbia 2007   >>   Medellín a El Peňol

Trnky vo Venezuele a Kolumbii, Apríl - Máj 2007

Kde presne je Medellín? Kukni sem.   - mapka Kolumbie -

Medelín ... Mesto kde je lanovka miestnou dopravou.
Medelín leží v údolí a obytné štvrte sa stále viac rozrastajú na strmých svahoch. Preto, domáci plánovači prišli s nápadom rozšíriť metro o lanové dráhy. Pri vystupovaní sa obzerám či mám všetko a stále mám pocit, že mi niečo chýba. Jasné, chýbajú mi lyže.

Mesto, ktorému dominuje červená farba, pálených tehál a v prijemnej klíme "vecnej jari" sa darí všetkému zelenému ... také malé Anglicko v srdci Kolumbie.

Mestká ... Botero. Majka s Evkou.

Mesto s temnou minulosťou, ktoré je momentálne jedným z najbezpečnejších v celej Južnej Amerike. Keď sa túlate jeho uličkami, obdivujete Boterove sochy a popíjate kávičku od pouličných predavačov máte pocit, že sa nachádzate v hociktorom inom meste na severnej pologuli. Zimomriavky, ale naskočia pri pohľade na sochu, ktorú poškodil výbuch bomby nasadenej polovojenskými jednotkami - guerillas. Sochu tu nechali ako memento z čias, keď bol Medelín ovládaný kartelom Pabla Escobara.
Ak vás táto časť Kolumbijskej histórie láka, siahnite na začiatok po knihe: Gabriel Garcia Marquez - Správa o jednom únose.

Mestom, nás sprevádzala Evka a jej blog bude pre vás určite vítaným zdrojom informácií o Kolumbii.

Chiva Piedra El Peňol.
Je jedna veľká skala, a aby ste sa dostali do jej blízkosti stačí vám slabá hodinka autobusom z Medelínu. Už pri letnom pohľade z diaľky, je jasné, že táto skala tam nepasuje. Domáci, aby zvýšili atraktívnosť miesta hovoria, že je to meteorit. Nech je tak, alebo onak, je to super rozhľadňa. Po zdolaní, nejakých 600 schodov, sa vám otvorí krásny pohľad na krajinu ktorej dominuje umelé jazero. Umelé jazero ako ho poznáme, je z jednej strany prehradená, ohromná plocha zaliata vodou. Tu to ale zvládli lepšie a okrem mostov nevidno žiadne výrazné znaky ľudskej činnosti. Všetko krásne zapadá do okolitej krajiny. Jazero je posiate ostrovčekmi s malými haciendami, ktoré na víkend zažívajú nápor Medelínčanov.

Stopom sa presúvame do neďalekej dedinky Guatape. Ulice lemujú udržiavané domy, ktorých priečelia zdobia vždy iné vzory. Vzory vypovedajú o remesle ktorým sa majiteľ živil a možno aj stále živý. Medelín aj Guatape patria do regiónu Antioquia, lokálny si tu hovoria paisas a sú známi svojou pracovitosťou. Za celý deň sme slušne vyhladli, ale aj napriek tomu chvíľu rozmýšľame nad tým či si trúfneme na tanier - paisa. Ten pozostáva z jaternice, klobásy, slaniny, fazule, ryže, vajíčka a pečeného banána.

Guatape ulička ... ... a domček

- pridané 17 Júna 2008 o 17:31:42 -
... anywhere I roam where I lay my head is home