Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
 -- Cieľ cesty ...
 -- Kávička
 -- Medelín
Kolumbia     Kolumbia 2007   >>   Poďme na kávičku ...

Trnky vo Venezuele a Kolumbii, Apríl - Máj 2007

Pre lepšiu orientáciu, Zona Cafeteria sa nachádza v blízkosti Nevado del Ruiz.
  - mapka Kolumbie -

Plody kávovníka. Poďme na kávičku ... Veta ktorou veľká väčšina z nás, aspoň raz za deň osloví kolegu, obchodného partnera alebo kamaráta. Malá šálka čiernej kávy - tinto, nás veľa krát osviežila po dlhej ceste autobusom alebo túlaní sa mestom. Tak sme sa vybrali zistiť o káve viac.
Kolumbijská káva - Colombia Supremo je známa pre svoju jemnosť a príjemnú chuť. Kolumbiu pretínajú tri horské hrebene, a najlepšia káva sa pestuje na výbežkoch centrálneho hrebeňa Ánd v nadmorskej výške 1200 - 1700 metrov. Táto oblasť, označovaná ako "Zona Cafeteria" má tri havné oblasti, reprezentované mestami Manizales, Armenia a Pereira. Káva sa v Kolumbii začala pestovať v 19 storočí a postupne sa stala jedným z najväčším exportným artiklom.

Návšteva kávovej plantáže neďaleko Manizales.
Po tom ako sme po dlhších peripetiách dostali adresu kávovej farmy, sadáme do autobusu.
Tam sme sa kade koho vypytovali kde máme vystúpiť až sa z toho strhla hádka ako nám chceli všetci poradiť. Nakoniec sa naši rádcové zhodli, no to už sme boli dobrých pár kilometrov ďalej. No nič vystúpili sme a poslušne kráčali cestou späť.

Sušíme... Nepražená, neláka...

Farma bola úžasná, kávový magnát ako vymaľovaný. Klobúk, fúziky a veľmi milý úsmev čistý Juan Valdez. Dal nám okolo pásu malé vedierka a šli sme na kávu. Nazbierali sme malé červené bôby, asi ako malé divoké višne. Potom, šup s nimi do mašinky, ktorá ich rozlúskla a zostali iba jadierka. Tie sa potom sušia a ofukuje sa z nich tenká šupka. Nakoniec sa tieto biele bôby pražia, aby tak získali nádhernú vôňu a plnú chuť.

Sledovali sme celý proces, zbierali, lúskali, sušili, fúkali a na záver keď sme celý unesený chceli nakúpiť aspoň tonu kávy, ak nie celú haciendu, tak to prišlo. Na farme už nemali praženú kávu. Nemali nám čo predať. Boli sme ako obarení. Je to ako celý deň kopať zemiaky a na večeru jesť ryžu. No nič rozlúčili sme sa a hoci nám "Juan Valdez" dával dosť zmätočné informácie o možnosti nákupu kávy podujali sme sa nájsť v týchto kopcoch ďalšieho producenta.
Po asi hodine pochodu sme ho aj našli. Najprv nám predstavil dcéru, potom ukázal 10 ošípaných no rovnako ako Juan mal iba nepraženú kávu. Keďže sa už stmievalo museli sme sa vrátiť hoci bez cenného suveníru. Vrátili sme sa do Manizales a na autobusovej stanici nás prekvapil malý obchodík so suvenírmi. Po štyroch kalištekoch kávového likéru sme tam spravili rekordný obrat, potom čo sme nakúpili 3kg kávy a dve fľaše kávového moku.

- pridané 21 Apríla 2008 o 18:11:18 -
... anywhere I roam where I lay my head is home