Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
 -- Ako sa to začalo
 -- Vancouver
 -- Jasper & Banff
 -- Calgary
 -- Späť do Seattlu
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
     Vtedy v Kanade 2001    >> Návrat do Seattlu

Po noci strávenej niekde v Kananaskis country ( Viem, že je to veľmi široký pojem ale fakt neviem kde to vlastne bolo. Tak toto vyznieva, že som bol chytený a všetko som zabudol ale nie je to tak proste si na to nespomínam. ) sme sa ráno vybrali ďalej a snažili sme sa nájst nejaký camping site kvôli nezbytnej hygiene. Zanedlho sme našli veľmi utešené malé stredisko, ktoré sa práve zobúdzalo do nádherného rána. Doplnili sme zásoby vody, opláchli sa, trochu sme si to tam obzreli a davaj späť do auta. Roztvorili sme mapu a hútali o ďalšom postupe. Nastal čas naplánovať záverečnú etapu v kanade a rozhodnúť sa kde prekročiť hranicu . Keďže sme sa obávali dlhých čakacích dôb vzhľadom na situáciu v USA došli sme k záveru urobiť tak čo najskôr a na menej frekventovanom mieste.
Voľba padla na mestečko Yahk. Ale od neho nás delilo ešte pekných pár míľ.

V okolí Colemanu.


Po raňajkách sme šli ďalej a natrafili sme na mesto ktorého meno bude isto všetkým dobre známe. Coleman. Ja sám žiadny výrobok od firmy s rovnakým menom nevlastním ale možno niekto z Vás áno. Ani neviem ako k tomu došlo a ocitli sme sa prvýkrát na nespevnenej ceste niečo na spôsob našich poľných. Myslím, že sme to ani nečakali a na mape sme si neboli istý o aký druh cesty sa jedná. Nakoniec sa z toho vykľula dosť dlhá vzdialenosť do nášho najbližšieho cieľa ale riskli sme to aj napriek tomu, že naše autíčko nebolo na také cesty stavané a v zmluve tiež stálo "nejazdiť po nespevnených vozovkách".

Po určitom čase sme došli k bráne označujúcej súkromný pozemok. Bola otvorená a tak sa ide ďalej. Okolo bolo vidno vrty na zemný plyn. Raz nám cestu skrížil dobytok a značky nás stále upozorňovali na najbližšiu "texas gate".Sám neviem načo presne slúžia či len no odtok vody z vozovky alebo to má aj nejakú súvislosť s dobytkom. Ráz krajiny bol stále hornatý a cestu lemoval les a občas sa vyskytli čistinky. Takto sme sa cez nespočetné množstvo "texas gates" dostali až do mesta Elkford a boli sme späť na ceste. Ďalšou stanicou bol Sparwood kde sme nič svetoborné nečakali ale ......

Sparwood je malé banícke mesto a nachádza sa tam najväčšia open-cast uhoľná baňa v kanade kde sa ťaží (lo) až 18000 ton uhlia denne. A čo nás tak prekvapilo? Hneď neďaleko cesty bol odstavený najväčší "truck" na svete. Upozornila nás naň síce značka ale veľkú pozornosť sme jej nevenovali a tak keď sme ho uvideli ostali sme ako obarený. Odstavili sme auto a rozbehli sa k tej oblude. Bol fakt obrovský a používal sa na odvoz zeminy pri ťažbe uhlia. Do korby sa mu zmestia dva autobusy a na jednu pracovnú hodinu spotreboval 70 galónov nafty.

Sparwood sme opúšťali vo výbornej nálade, premávka bola malá, z reprákov sa valili Tri sestry a ich Don't drink and drive a ručička tachometra sa šplhala stále vyššie. Do toho všetkého som Petrovy povedal, že sme v kanade vlastne ešte nevideli ani policajta. A to som nemal spomenúť. Naraz pred nami spustila siréna a hneď sme vedeli koľká bije. Zastali sme vyšli z auta ale policajtka nás haltovala späť doň. Po krátkej debate a vysvetlení ako sa veci majú, kto sme čo sme .... nám oznámila, že to bude za 115$. Vypísala lajstro a podala nám to s tým, že to nebude účtovať a toto nám dáva ako suvenír. Potom sa snami rozlúčila ale nezabudla dodať "slowly down". No a mne neostáva nič iné len skonštatovat ... zlatá ženská.

Seattle downtown. Mount Rainier zo Seattlu.


Tak sa stalo, že sme posledné míle v kanade absolvovali predpísanou rýchlosťou. Na hranicu sme došli keď práve začínalo pršať. Kedže môj slovenský pas nevzbudzoval takú dôveru ako český môj batoh si podali viac ale možno to bolo dané výzorom. Sme spät v USA v štáte Idaho. Smerujeme do Coeur d'alene kde sa napojíme na dialnicu a cez Spokane pokračujeme ďalej za výdatného dažda smerom na Seattle. V požicovni áut kde sa náš výlet začal sa aj končí. Petr ešte tú noc odlieta a ja ostávam ešte jeden deň v Seattli.
... anywhere I roam where I lay my head is home