Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
 -- Ako sa to začalo
 -- Vancouver
 -- Jasper & Banff
 -- Calgary
 -- Späť do Seattlu
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
     Vtedy v Kanade 2001    >> Calgary

Calgary je jedno z najrozsiahlejších a najmladších miest na západe Kanady, ktoré dá sa povedat výrastlo z ničoho iba pred 125 rokmi. Najväčší rozmach dosiahlo v 70 tych rokoch. Známe je hlavne rodeom. Každoročne sa tam konajú jedny z najvätších ródeových slávností na svete Calgary Stampede. Konajú sa v polovici júla, trvajä desat dní a zíde sa tam okolo štvrť milióna divákov a účastníkov.
My sme sa tam dostali neskoro v noci a ako sme opúštali hory a frčali po Trans Canada Highway naraz sa nám naskytol ohromný výhľad na nočné mesto. Predstavte si prériu a na nej ohromné množstvo svetla. Bolo okolo polnoci keď sme sa začali obzerat po nejakom ubytovaní.

Prešli sme pár motelov a hostelov popýtali sa na voľné izby a ceny a nakoniec sme sa vrátili do prvého kde sme sa pýtali. Ako sa hovorý celý háj prešiel a na kraji odťal. Izba bola v pohode a sprcha prišla veľmi vhod. Spali sme dlho a mali sme čo robiť aby sme vypadli z izby v čas. Po menších nákupoch sme sa zašli pozrieť do Canada Olympic park. V Calgary sa konali zimné olympijské hry v roku 1988. Je tam malé múzeum a vyšli sme si aj na skokanský mostík kde Ploc zízkal striebro a ďalší z našich ktorého meno som zabudol bol tretí. Zhora bol dobrý výhľad na celé okolie a všetko to malo nádych prérijných jesenných farieb. Tráva už viac menej vyschnutá a zožltnutá.

Po prezretí ostatných športovísk sme sa vrátili do mesta a vybrali sme sa hľadať hokejový štadión. Nebol to žiadny problém pretože sa nachádza hneď blízko centra. Hokejový zápas bol hlavným cieľom našej cesty do Calgary. Lístky sme mali kúpené vopred a po ich vyzdvihnutí sme sa rozhodli odstavit auto na zvyšok dňa v blízkosti štadióna. Hned vedľa štadióna sa nachádza areál pre rodeo a aj v ten deň tam bolo veľmi živo a prebiehali nejaké sútaže. My sme sa ale vybrali do centra v ktorom veľmi nebolo čo obzerat tak sme sa tam len tak poflakovali a občas vbehli do nejakých obchodíkov. Bolo poznať, že tu už asi veľa turistov nečakajú.

Veľmi nás prekvapilo, že síce bola sobota bolo to veľmi ľudoprázdne. Ľudí sme stretávali málo a nie to ešte peknú babu. Asi boli všetci na rodeu. Tak ako každý aj my sme občas museli navštíviť miesto kde aj králi chodia pešo a Petr si tam zabudol kapsičku s dokladmi. Po prejdení niekoľkých blokov si na to spomenul a rýchlo utekal spät. Naštastie ich našiel tam kde ich nechal. Zápas začínal a siedmej a boli sme tam už nieco po šiestej aby sme naplno vychutnali atmosféru. Calgary hostilo jastrabov zo Chicaga a skončilo to 4:0 pre domácich. Vzhľadom na to, že sa im stále darí možno to dotiahnu dosť ďaleko.
Tak teda ... go flames go .....

Pohľad na mesto zo skokanského mostíka.

Keď sme vyšli po zápase zo štadióna privítalo nás veľmi chladné počasie a hlavne silný vietor. Zanedlho začalo pršať. Z mesta sme sa vybrali smerom späť do rockies a potom smerom na juh do Kananaskis Country. Tam počas olympiády prebiehali sútaže v zjazdovom lyžovaní. Odchodom z Calgary sa vlastne začínal blížit koniec nášho výletu ale to neznamená, že už sa nič zaujímavé nestalo.

a čo bolo ďalej ...
... anywhere I roam where I lay my head is home